Dhjetë detaje nga jeta e Anxhela Peristerit që na përfaqëson në “Eurovision 2021” (video)

Dhjetë detaje nga jeta e Anxhela Peristerit që na përfaqëson në “Eurovision 2021” (video)

May 5, 2021 0

Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021” me këngën e saj, “Karma”.

Anxhela – shqiptohet si Angela, versioni anglisht i emrit të saj – fitoi biletën e “Eurovision-it” pasi triumfoi në Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH.

Por, kush është artistja që qëndron prapa këngës? Më poshtë ua sjellim 10 fakte që duhet t’i dini rreth saj.

1. Ajo studioi violinë dhe opera

Nëse kthehemi në vendlindjen e saj në Korçë, Anxhela studioi violinë në shkollën e mesme. Më vonë, ajo u zhvendos në Tiranë për të vazhduar për opera. Pikërisht këtu filloi të ndërtonte karrierën e saj muzikore.

2. Ajo garoi në edicionin e parë të “Miss Albania”

Në vitin 2001, derisa po përpiqej të gjente një mënyrë për të filluar karrierën e saj muzikore, asaj iu hap një derë tjetër si “Miss Shqipëria”. Ajo ka thënë në intervistat televizive se ra dakord të konkurronte në konkurs vetëm sepse konkurrentët mund të shfaqnin një talent në një nga netët. Dhe kjo ishte mundësia e përsosur për Peristerin për ta njohur Shqipëria me aftësitë e saj të këndimit.

3. Ajo garoi për herë të parë në “Festivalin e Këngës” në 2001

Menjëherë pas “Miss Albania”, Anxhela provoi talentin te “Festivali i Këngës”. Ajo garoi në edicionin e 40-të të Festivalit në një duet me Alfred Meminaj. Ata kënduan “Vetëm Ty Të Kam”, por humbën ndaj Aurela Gaçe.

4. Ajo u zhvendos në Greqi

Pasi mbaroi studimet në Shqipëri, Anxhela bëri një hap radikal dhe u transferua në Greqi. Ajo u prezantua me shumë mundësi të reja këtu. Meqë u zhvendos në Selanik, filloi të performonte në lokale të ndryshme. Ajo u lidh me shumë artistë grekë, të tillë si Eleni Foureira.

5. Ajo ishte pjesëmarrëse në  “X Factor” në Greqi

Teksa vazhdoi të ngjitej brenda industrisë greke, ajo vendosi të provonte për “X Factor” në Greqi. Edhe pse nuk fitoi, ende mbetet një moment kyç në karrierën e saj. Në vitin 2019, këngëtarja shënoi përvjetorin e audicionit të saj të parë me një postim në Instagram. Së bashku me pamjet nga shfaqja, ajo shkroi: “11 vjet më parë në X Factor në Greqi provova fatin tim!”. Artistja e pranoi se ‘këmbët i dridheshin’. Sidoqoftë, “Udhëtimi im artistik ka qenë plot sakrifica dhe asnjëherë lodhje”.

6. Ajo fitoi në “Kënga Magjike 2017”

Në vitin 2014, pas disa vitesh në Greqi, Anxhela kuptoi se kishte shumë mall për atdheun e saj. Kështu që, u kthye në Shqipëri. Ky rikthim do ta shihte atë të hynte në disa nga konkurset më prestigjioze në industrinë e muzikës shqiptare. Ajo fitoi “Kënga Magjike 2017” me “E Çmendur”. Kënga është kompozuar nga Kledi Bahiti me tekst nga Olti Curri – i njëjti ekip pas “Karma”. Ajo gjithashtu mori pjesë në festivale të tjera të rëndësishme si “Top Fest” dhe “Netët e Klipit Shqiptar”.

7. Ajo fitoi “Your Face Sounds Familiar” dhe mësoi nga gabimet e saj

Anxhela erdhi shpejt në vëmendjen e producentëve televizivë dhe në vitin 2016 mori pjesë në versionin shqiptar të “Your Face Sounds Familiar”. Shumë edicione ndërkombëtare të shfaqjes së falsifikimit të personazheve të famshëm janë nën kritika për përdorimin e shfaqjeve të fytyrës me ngjyrë, veçanërisht pas protestave të BLM në vitin 2020. Gjatë periudhës së saj, 35 vjeçarja errësoi lëkurën për të imituar Aretha Franklin dhe Etta James. Sidoqoftë, ajo që atëherë ka kërkuar falje. Ajo falënderoi fansat që e lejuan të ngritët dhe e ndihmuan të kuptonte problemin.

8. Ajo u vlerësua me “Çmimin Kult”

“Çmimi Kult” është një nga çmimet më të mëdha që një artist shqiptar mund të marrë. Në vitin 2019, Anxhela fitoi me këngën e saj “Pa Mua”. Emrat e tjerë të nominuar përfshinin Elvana Gjatën dhe Kejsi Tolën. Anxhela dhuroi të gjitha të ardhurat nga çmimi për të prekurit nga tërmeti shqiptar i nëntorit 2019.

9. Ajo është gjithashtu një tekstshkruese

Anxhela njihet edhe si kantautore. Deri më tani, ka shkruar këngë për miqtë e ngushtë si Era Rusi dhe Aurel Thellimi si dhe për veten e saj.

10. Ajo pi kafe por duhet të jetë pa kafeinë

Anxhela nuk është alergjike ndaj kafeinës siç mund të mendojnë disa. Por ajo preferon të pijë pa kafeinë pasi e bën atë të shqetësuar. Meqenëse shëndeti i saj është kaq i rëndësishëm për të, krijuesja e hitit “Si po jetoj” thjesht qëndron plotësisht larg kafeinës. /Marre nga Telegrafi/