Formula 1: Holandezi Verstappen thyen tabunë e pistës italiane në Imola (Foto+Video)

Formula 1: Holandezi Verstappen thyen tabunë e pistës italiane në Imola (Foto+Video)

April 19, 2021 0

Holandezi Verstappen fiton në Imola garën e parë të vitit 2021 dhe të 11-të në karrierën e tij. Hamilton në rikthim zuri vendin e dytë, por falë pikës shtesë për shkak të xhiros më të shpejtë ai mban udhëheqjen e kampionatit të pilotëve. Lando Norris përfundoi në podiumin e tretë, të dytë në karrierën e tij. Leclerc i katërt, Sainz i pestë. Ricciardo, Stroll, Gasly, Raikkonen dhe Ocon vijnë në radhë.

Max Verstappen theu tabunë italiane dhe fitoi për herë të parë në një pistë në Itali. Sukses autoritar për holandezin që fitoi përpara Hamilton dhe Norris, Ferrarit në vendin e 4 dhe 5 me Leclerc dhe Sainz.

Rikthim i shkëlqyeshëm nga Hamilton i cili shkon në vendin e dytë

Lewis bën një gabim glamoroz dhe rrezikon të tërhiqet nga gara. Anglezi humbet kontrollin, përpiqet të kapërcejë gabimin, por dështon dhe mbetet pas. Hamilton arrin të rifillojë garën, por humbet disa pozicione.

Lewis kalon Norrisin dhe merr të paktën pozicionin e dytë. Ai e zvogëlon dëmin me një tjetër parakalim të bukur. Hamilton pilotion e McLaren pas tij, pak përpara dy shoferëve të Ferrarit.

Leclerc në vendin e katërt

Leclerc filloi në vendin e katërt dhe përfundoi i katërti në Imola. Monegasque bëri një garë të shkëlqyer, por nuk ishte me shumë fat. Monegasque pas garës shprehu keqardhjen e tij, por tha se gota ende mund të konsiderohet gjysmë bosh:

“Fillimi nuk ishte i shkëlqyeshëm, nuk ka ndryshuar shumë, ne jemi duke punuar, ka shumë gjëra pozitive, , ritmi ishte i mirë. Kemi vështirësi kur duhet të sulmojmë ose të mbrohemi, sepse në anën e djthtë është e vështirë. Por gara ishte pozitive, ju mund të jeni të kënaqur. Pa “flamurin e kuq” do të kishim qenë në një pozicion tjetër. Sot gota është gjysmë e mbushur. Doja të fitoja, por nuk ishte dita ime.

Lando Norris, piloti i ditës për Imola GP

Lando Norris përfundoi në vendin e tretë, ndërsa ishte i dyti për një kohë të gjatë. Në fund të garës, anglezi ishte shumë i lumtur dhe me ironi britanike e pranoi lajmin se kishte fituar çmimin për shoferin më të mirë të ditës në Imola: “Jam i lumtur, a kam vërtet kaq shumë tifozë?”. Një talent i vërtetë që, pas zhgënjimit të Kualifikimit, merr një rezultat të mirë dhe ngjitet në vendin e tretë në renditjen e pilotëve.

Klasifikimi i Imola Formula 1 GP pas xhiros së 40-të

Verstappen e ka garën në duart e tij, ai ka një diferencë të qartë prej 4 sekondash mbi Norris, Ky mban larg Ferrarin e Leclerc dhe Sainz, ndërsa ata ndjekin dhe garojnë për podiumin. Ricciardo është i pesti dhe pas tij ka Hamilton që kërkon një rikthim për Mercedesin. Ndërkohë, Kimi Raikkonen është i teti.

Renditja:

Verstappen 

Norris

Leclerc

Sainz

Ricciardo

Hamilton

Revista.one/