Formula 1, rreshtimi i pilotëve dhe ekipeve: çiftet për sezonin e ri

Formula 1, rreshtimi i pilotëve dhe ekipeve: çiftet për sezonin e ri

March 9, 2021 0

Me merkaton e pilotëve akoma të hapur, ja situata aktuale në 10 skuadrat e Formula 1 përpara Kampionatit Botëror 2021.

Formula 1 është në pauzë pas përfundimit të Kupës së Botës 2020, por ekipet janë tashmë në lëvizje për sezonin e ardhshëm. Pothuajse të gjitha ekipet kanë njoftuar tashmë formacionin e tyre për 2021, por ka ende një vend të lirë që do të duhet të plotësohet javët e fundit. Midis talenteve të rinj në pistën e nisjes të gatshëm për të bërë debutimin e tyre dhe të njohurve të vjetër për momentin “të papunë”, ka shumë pilotë që aspirojnë për atë vend.

Nga Ferrari te Renault: revolucionarizohen formacionet 2021

Në fakt, për momentin ka 9 ekipe të caktuara të dyshes së pilotëve të cilëve do t’u besojnë makinat e tyre në 2021. Ferrari ka konfirmuar Charles Leclerc dhe tashmë ka njoftuar Carlos Sainz në vend të Sebastian Vettel. Gjermani do të shkojë në Aston Martin (i cili do të zërë vendin e Racing Point) dhe do të bashkohet me Lance Stroll (djali i pronarit të ekipit Laërence), ndërsa spanjolli do të zëvendësohet në McLaren nga Daniel Ricciardo i cili do të ndajë garazhin me shumë të konfirmuarin Lando Norris. Foleja e lënë e lirë në Renault (e cila do të quhet Alpine F1) nga australiani do të plotësohet nga Fernando Alonso, i cili do të kthehet në pistë pas dy vitesh mungesë. Shoku i ekipit i dy herë kampionit të botës do të jetë Esteban Ocon (edhe pse nga tetë të nominuar deri më tani, ai është i vetmi që ende mund të humbasë vendin e tij në minutën e fundit).

Alfa Romeo dhe Williams drejt vazhdimësisë

Çiftet e pilotëve që do të mbrojnë ngjyrat e Alfa Romeo dhe Williams, janë konfirmuar : ekipi i Alfa-s, në fakt, ka konfirmuar Kimi Raikkonen dhe Antonio Giovinazzi për sezonin e ardhshëm, si dhe Williams, përmes fjalëve të drejtorit të përkohshëm të ekipit, Simon Roberts, ka zyrtarizuar konfirmimin për një vit tjetër për të rinjtë George Russell dhe Nicholas Latifi.

Lewis Hamilton- Mercedes, çështja e vetme e pazgjidhur

Sidoqoftë, ka ende shumë çështje për t’u zgjidhur, përkatësisht ajo që ka të bëjë me rinovimin e gjashtë herë kampionit të botës Lewis Hamilton me Mercedes, i cili, edhe pse nuk është në pyetje, ende nuk është zyrtarizuar. Situata në Red Bull është ndryshe, ku Alexander Albon la vendin e tij së bashku me Max Verstappen, për të shkuar tashmë tek skuadra Torello. Dhe gjithashtu në ekipin Alpha Tauri, një nga dy pilotët aktualë tashmë ka përshëndetur pistën: Pierre Gasly konfirmoi ndërsa Daniil Kvyat i bën vend talentit japonez të Red Bull Junior Team, Yuki Tsunoda, i cili pasi kishte arritur të grumbullonte pikët e nevojshme për Super Licenca në Formula 2, është shpallur nga skuadra Faenza si piloti i parë për sezonin e ri.

Haas zgjodhi Mick Schumacher dhe Nikita Mazepin

Kërcim i madh që bën lideri aktual i serisë së kadetëve, Mick Schumacher. Në fakt, djali i legjendës Michael dhe talenti i Akademisë së pilotëve Ferrari do të zërë një nga dy vendet e lëna të lira në Haas, ndërsa makina tjetër e ekipit amerikan do të drejtohet nga rusi Nikita Mazepin.

Çiftet e pilotëve të Formula 1, 2021


Mercedes: Valtteri Bottas (konfirmuar) -?
Red Bull: Max Verstappen (konfirmuar) – Sergio Perez (i ri)
Ferrari: Charles Leclerc (konfirmuar) dhe Carlos Sainz (i ri)
Alpine F1 (Renault): Fernando Alonso (i ri) dhe Esteban Ocon (konfirmuar)
McLaren: Daniel Ricciardo (i ri) dhe Lando Norris (konfirmuar)
Aston Martin (Racing Point): Sebastian Vettel (i ri) dhe Lance Stroll (konfirmuar)
Alpha Tauri: Pierre Gasly (konfirmuar) – Yuki Tsunoda (i ri)
Alfa Romeo: Kimi Raikkonen (konfirmuar) – Antonio Giovinazzi (konfirmuar)
Haas: Mick Schumacher (i ri) – Nikita Mazepin (i ri)
Williams: George Russell (konfirmuar) dhe Nicholas Latifi (konfirmuar)

/revista.one/