Kadare për Lefter Çipën: Humbje me vlerë kombëtare

Kadare për Lefter Çipën: Humbje me vlerë kombëtare

February 20, 2021 0

Ismail Kadare dhe bashkëshortja e tij Helena i kanë dërguar një letër ngushëllimi Aleksandër Çipës për vdekjen e babait, poetit Lefter Çipa.

Mesazhi i Ismail dhe Helena Kadare:

“I dashur Aleksander,

Rastesisht

nuk kemi patur  kontakte te drejtperdrejta me ju, edhe pse respekti dhe simpatia jone kane qene te pranishem kurdohere ndaj jush per shume arsye.

Me trishtim  morem vesh  humbjen e babajt tuaj te nderuar, ketij  personalitet te larte qe ne menyrat me te ndryshme ka shoqeruar jeten tone ashtu si te shume shqiptarëve  te tjere  ketu dhe kudo neper bote.  Humbja e tij eshte   humbja e nje vlere te çmuar kombetare. Pranoni i dashur Aleksander ngushellimet tona me te sinqerta.

Miqesisht

Ismail dhe Helena Kadare“.

Lefter Çipa u nda nga jeta mëngjesin e djeshmë në moshën 79 vjeçare, pasi për më shumë se 1 vit luftoi me sëmundjen që i mori jetën.

Vetëm pak muaj më parë mori titullin “Nderi i Kombit” nga Presidenti i Republikës ndërsa vetëm katër ditë më parë u botua vepra e fundit e tij sa ishte gjallë “Njerëz me dritë”.

Lefter Çipa është një ndër poetët më të shquar shqiptarë në vitet 1970-2008. Autor i 18 librave të botuar me poezi dhe një kolane në proces redaktimi për botim. Shumicën e librave të këtij autori tipologjik i ka botuar Shtëpia e njohur botuese “TOENA” në Tiranë. Ndër librat më të qarkulluar të këtij autori me poezi janë : “Bejkë e bardhë”, “Bilbilat e vendit tim”, “Shqipëri moj ballëhapur”, ” Këngët e Ruzanës”, “Dheun tim përsipër mbaj”, “Për Kosovën prapë do të ngrihem”, “Kënga që tret lotin”, “Këngët e Akroqeranit”,”Princi i Dashurise”, ” Flet princi i polifonise”, ” Engjej te polifonise”, ” Vij nga drita”, “Endrra neper duar”, ” Njerez me drite” etj.

Autor i mbi 1250 këngësh të interpretuara nga grupet e famshme polifonike si ai i Pilurit (udhëheqës artistik i të cilit ka qenë për mbi 40 vjet, grupet polifonike të Himarës, Bënçës, Dhërmiut, Gjirokastrës, Vlorës, Lapardhasë, Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve si dhe dhjetëra ansambleve të tjera artistike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni etj.

Lefter Çipa konsiderohet si autori i papërsëritshëm i këngëve të vlerës së lartë artistike dhe muzikore si “Bejkë e bardhë”, “Vijnë djemtë nëpër vapë”, “Nga kjo baltë e kësaj toke”, “Naim Shqipëria”, “Shqipëri pse të qan syri”, “Zoga kaçake në male”, “Këngë kurbeti”, “Vito Pëllumbesha”, “Hënëz e qiellit të gjerë”, “Moj unaza gur jeshile”, “N sokak të ngushtë”, “O shokë vdekça nga kënga”, “Lundroj në lundrën e këngës”, “Kënga e manushaqes”, ” Zonjë e bukurisë”, etj.

Ky autor ka qënë pjesmarrës me krijimet e veta në 6 Festivale Folklorike Kombëtare të zhvilluara në Gjirokastër, Berat dhe Lezhë duke qënë i lauruar në çdo Festival Kombëtar. /revista.one/