Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Spanjës përpara Max Verstappen

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Spanjës përpara Max Verstappen

May 10, 2021 0

Lewis Hamilton ka kaluar rivalin e kampionatit Max Verstappen duke fituar Çmimin e Madh Spanjoll.

Hamilton dukej sikur e kishte humbur shansin e tij në Circuit de Catalunya të Barcelonës kur mbeti  me gomën e vjetër për katër xhiro më shumë se rivali i tij.

Por Mercedes i bëri një surprizë në Red Bull,

Një Hamilton i saktë dha ekspert rriti epërsinë e tij ndaj Verstappen me 14 pikë. Valtteri Bottas përfundoi i treti për Mercedes përpara Charles Leclerc të Ferrarit dhe Sergio Perez një Red Bull tjetër.

“Ishte një rrugë e gjatë për t’u kthyer në krye, por një lojë e mirë dhe një strategji vërtet e shkëlqyer nga ekipi,” tha ai.

Hamilton e nisi garën me këmbë të keqe pasi humbi epërsinë në kthesën e hapjes së garës.

Megjithatë Hamilton nuk ishte aq i ngadaltë dhe larg shenjave të tij. Kampioni i botës i dha rivalit të tij për titull një hapje në këndin e parë dhe Verstappen nuk kishte nevojë për një ftesë të dytë.

Më i guximshëm në frena, Verstappen e lëshoi ​​Red Bull-in e tij brenda drejtimit te Mercedesit të Hamiltonit. Hamilton u kthye për në krahun e djathtë dhe u afrua disa milimetra afër me Verstappen përpara se të merrte pozicionin.

Një makinë sigurie u vendos në xhiron e nëntë pasi Yuki Tsunoda u prish në Kthesën 10, por kur gara vazhdoi dy xhiro më vonë, Verstappen la Hamilton pas për të mbajtur epërsinë.

Nga atje, Hamilton nuk iu nda holandezit Verstappen, i cili ishte i pari që vezulloi, duke ndaluar për goma në xhiron e 24.

Por ekipi i Red Bull ishte i ngadaltë në marrjen e gomës së majtë të Verstappen-it në makinën e tij. Dukej se do t’ia dorëzonte iniciativën Hamilton dhe Mercedes.

Sidoqoftë, Hamilton qëndroi pas për katër xhiro shtesë ndaj Verstappen, në gomë të freskët, duke lëshuar më shpejt se rivali i tij. Avantazhi i kampionit të botës ishte humbur.

Në të vërtetë, kur Hamilton doli nga gropat në xhiron e 28, ai ishte gjashtë sekonda larg. Hamilton ishte i ngarkuar, dhe brenda disa xhirove u fut përsëri në kutinë e shpejtësisë të holandezit.

Mercedes bëri një surprizë duke thirrur Hamilton për një ndalesë të dytë në xhiron 24 të garës për të kandiduar.

“Sa larg jam?” – tha një Hamilton pa frymë.

“Aktualisht 22 sekonda”, erdhi përgjigjja nga inxhinieri i garës, Pere Bonnington. “Ne e kemi bërë atë më parë,” shtoi ai, duke iu referuar Çmimit të Madh Hungarez të vitit 2019 kur Hamilton luajti kaloi Verstappen që kishte epërsinë me tre xhiro.

Verstappen, tani që duhej të ushqehej gomën e tij, filloi të ndjente presionin. “Nuk e di se si do ta arrijmë deri në fund,” tha ai me 18 xhiro të mbetura.

Bottas, jashtë sinkronizimit me Hamilton, dhe duke tentuar vendin e dytë, u urdhërua më pas nga shoku i tij i skuadrës.

“Leëis po lufton për një fitore, ne jemi në një strategji tjetër nga ai”, u tha finlandezi në xhiron 50. Një xhiro më vonë, Bottas u nxit: “Mos e mbaj Leëis lart”.

Bottas shpesh nuku është bindur urdhrave të ekipit..

Në fillim të xhiros 59, Verstappen ishte vetëm 1.5 sekonda përpara dhe në xhiron 60, Hamilton ishte brenda rrezes së goditjes, ndërsa u shty përpara.

Hamilton e ndoqi Verstappen në më shumë se 200 milje / orë përpara se të parakalonte në të majtë të rivalit të tij të pafuqishëm dhe të shkkonte drejt fitoren së 98-të të karrierës së tij mahnitëse.

“Kjo është ajo që ne po marrim përsipër, Leëis,”  tha Bonnington përmes radios. “Punë e bukur”. Ëolff  ngriti krahët në ajër, ndërsa piloti i tij yll ekzekutoi një rikthim të shkëlqyeshëm.

Verstappen u vu përballë duke  marrë një sërë gomash të freskëta para se të merrte një pikë bonus për xhiron më të shpejtë të garës.

Diku tjetër, Daniel Ricciardo ishte i gjashti për McLaren, me shokun e ekipit Lando Norris të tetin. Carlos Sainz ndau shoferët e McLaren duke përfunduar i shtati.

revista.one/