NASA nis misionin e parë në botë me synimin për të devijuar një asteroid

NASA nis misionin e parë në botë me synimin për të devijuar një asteroid

November 24, 2021 0

Anija kozmike DART u ngrit mëngjesin e sotëm me synimin për të goditur asteroidin Dimorphos me diametër 160 metra me një shpejtësi prej 24,000 kilometrash në orë. 

Anijen DART e NASA-s, do të jetë misioni i parë në botë që godet një asteroid në hapësirë ​​dhe kështu do të testojë teknikat aktive të mbrojtjes planetare.

Shkencëtarët e kanë planifikuar këtë mision për tetë vjet dhe ai u nis më 24 nëntor në orën 6.21 me kohën lokale. Anija DART u ngrit nga baza Vandenberg (Kaliforni), me anë të një rakete Falcon 9 nga Space X, me synimin për të demonstruar një metodë për devijimin e asteroidëve.

Nëse gjithçka shkon siç planifikon NASA, në tetor 2022, DART do të ndikojë në asteroidin e vogël Dimorphos, i cili rrotullohet rreth një shoqëruesi më të madh, Didymos, në një sistem asteroid binar për të ndryshuar periudhën e tij orbitale. Të dyja ndodhen rreth 11 milionë kilometra larg Tokës. Duke qenë se të dy asteroidët janë relativisht të vegjël, teleskopët optikë me bazë tokësore i shohin ata si një pikë të vetme drite që luhatet. Gama e këtyre luhatjeve do të ndryshojë pas ndikimit DART.

Edhe pse asnjë nga asteroidët nuk përbën kërcënim për Tokën, përplasja me Dimorphos do t’i lejojë studiuesit të demonstrojnë teknikën e devijimit së bashku me disa teknologji të reja dhe të mbledhë të dhëna të rëndësishme për të përmirësuar aftësitë tona të modelimit dhe parashikimit të devijimit të asteroidit. “Këto përmirësime do të na ndihmojnë të përgatitemi më mirë në rast se një asteroid zbulohet si një kërcënim për Tokën”, tha NASA në një deklaratë.

“Anija kozmike DART do të godasë hënën pothuajse ballë për ballë me përafërsisht 6.6 kilometra në sekondë, një shpejtësi që është më e shpejtë se një plumb dhe mjaft e shpejtë për të ndryshuar shpejtësinë e asteroidit me një fraksion prej 1%”, shpjegoi NASA. Edhe pse duket si një ndryshim i vogël, ky ndikim do të ndryshojë periudhën orbitale të asteroidit me disa minuta. “Kjo është një kohë emocionuese që po përjetojmë dhe mendoj se DART do të bëjë një shfaqje të shkëlqyer”, shpjegoi Ed Lu, një astronaut në pension i NASA-s dhe themelues i Fondacionit B612, një organizatë jofitimprurëse që punon në zbulimin dhe devijimin e asteroideve.

Inxhinieri i softuerit në Laboratorin e Fizikës së Aplikuar të Johns Hopkins, Luis Rodríguez, i cili është përgjegjës për kamerat e përparme të DART, tha sot se asnjë asteroid nuk duket se do të na godasë në afërsisht një shekull. Megjithatë, ai e konsideroi të rëndësishme që të “jetë i përgatitur” duke pasur parasysh probabilitetin e ulët që kjo të ndodhë përtej 100 viteve të ardhshme.

Ky mision, sipas Rodríguez, është thelbësor për strategjinë e mbrojtjes planetare të NASA-s, i cili studion, analizon dhe mat të gjithë asteroidet afër Tokës dhe trajektoret e tyre për të kuptuar dhe reduktuar rrezikun e një ndikimi të mundshëm. Që ndikimi të jetë efektiv, DART do të udhëtojë me rreth 6 kilometra në sekondë, një shpejtësi “tepër të shpejtë” e nevojshme që përplasja të ndryshojë “pak” trajektoren e Dimorphos.

Me atë shpejtësi, një udhëtim midis Los Anxhelosit dhe Nju Jorkut, në dy brigjet e Shteteve të Bashkuara, do të zgjaste 10 sekonda. Të dhënat nga misioni, sipas NASA-s, do të kombinohen me ato të misionit Hera, nga Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe do të planifikohen midis 2024 dhe 2026 për të analizuar më në detaje asteroidet dhe kraterin që DART do të lërë në Dimorphos.

Si është anija ‘kamikaze’ e NASA-s?

Dart është një anije 500 kg në formë kubi. Ka 2 panele diellore që arrijnë një gjerësi prej 12.5 metrash kur vendosen.

Pasi të nisë, ai do të vendosë vargjet diellore Roll Out (ROSA) për të siguruar energjinë diellore të nevojshme për sistemin elektrik të shtytjes së DART. Anija kozmike do të demonstrojë sistemin Evolutionary Xenon Thruster Commercial Electric Solar Powertrain (NEXT-C) të NASA-s si pjesë e shtytjes së saj në hapësirë. NEXT-C është një sistem i gjeneratës së ardhshme i bazuar në sistemin shtytës të anijes kozmike Dawn dhe është zhvilluar në Qendrën Kërkimore Glenn të NASA-s në Cleveland, Ohio. Duke përdorur shtytje elektrike, DART mund të përfitojë nga fleksibiliteti i konsiderueshëm në afatin kohor të misionit ndërsa demonstron gjeneratën e ardhshme të teknologjisë së motorit jon, me aplikime për misionet e ardhshme të NASA-s.

Anija kozmike ka një instrument të vetëm shkencor të quajtur DRACO (Didymos Reconnaissance & Asteroid Camera for OpNav), një teleskop me qëllime të dyfishta për vëzhgimin e asteroidit në rezolucion të lartë dhe për navigim autonom. Është ndërtuar nga Laboratori i Fizikës së Aplikuar të Universitetit Johns Hopkins (APL).

Pas nisjes së tij, DART do të lundrojë në hapësirë ​​për rreth një vit dhe më pas do të përplaset me asteroidin me një shpejtësi prej afërsisht 15,000 milje në orë. Por së pari, anija kozmike do të nisë një kamerë me madhësi si kutia e këpucëve, e bërë nga Agjencia Italiane e Hapësirës, ​​e cila do të shikojë përplasjen e anijes kozmike duke marrë foto të ‘dushit të mbeturinave’ dhe ndoshta edhe të kraterit që rezulton.  revista.one/