Njihuni me 45 deputetet, më e reja, 22 vjeçarja Andia Ulliri (lista)

Njihuni me 45 deputetet, më e reja, 22 vjeçarja Andia Ulliri (lista)

April 30, 2021 0

Nga 140 deputetët e zgjedhur, 45 do të jenë gra.

Në listën e deputeteve që do të hyjnë për herë të parë në Kuvend janë: Najada Çomo, Luljeta Bozo, Edona Bilali, Pranvera Resulaj, etj nga lista e PS.

Ina Zhupa, Flutura Açka, Andia Ulliri, Zheni Gjergji etj nga lista e PD-së zgjidhem për herë të parë.

Andia Ulliri do të jetë deputetja më e re. 22 vjeçarja, e cila ishte renditur e 6-ta në listën e PD-së për qarkun e Durësit Ajo grumbulloi 5595 vota.

Deputetja më të vjetër në moshë Lujeta Bozo, kryesoi listën e Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës. Ajo mori 5437 vota.

Nga PS, më e votuara ishte ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e ndjekur nga Aurora Mara dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Nga PD, deputetja që grumbulloi më shumë vota ishte Grida Duma me 8691 vota. E dyta renditej Orjola Pampuri.

Deputetet e PS-së:

1.Luljeta Bozo

2.Najada Çomo

3.Ogerta Manastriliu

4.Etilda Gjonaj

5.Elisa Spiropali

6.Belinda  Balluku

7.Ermonela Valikaj

8.Klotilda Bushka

9.Milva Ikonomi

10.Klodiana Spahiu

11.Edona Bilali

12.Gerta Duraku

13.Aurora Mara

14.Lindita Nikolla

15.Shpresa Marnoj

16.Evis Kushi

17.Desantila Tahiraj

18.Lindita Buxheli

19.Antoneta Dhima

20.Tatiana Piro

21.Hatixhe Konomi

22.Enslemvera Zake

23.Blerina  Gjylameti

24.Olta Xhaçka

25.Mirela Kumbaro

25.Pranvera Resulaj

26.Anila Denaj

Deputetet e PD-së:

27.Emilja Koliqi

28.Greta Bardeli

29.Lindita Metaliaj

30.Dhurata Çupi

31.Merita Bakiu

32.Andia Ulliri

33.Jorida Tabaku

34.Albana Vokshi

35.Grida Duma

36.Mesila Doda

37.Orjola Pampuri

38.Flutura Açka

39.Zheni Gjergji

40.Eralda Tase

41.Ilda Dhori

42.Sorina Koti

43.Ina Zhupa

Deputetet e LSI-së:

44.Monika Kryemadhi

45.Erisa Xhixho

revista.one/