Shefi i Liverpool, Klopp kundër “Super League”-ës, por nuk jep dorëheqje

Shefi i Liverpool, Klopp kundër “Super League”-ës, por nuk jep dorëheqje

April 20, 2021 0

Jurgen Klopp është i vendosur të mbetet shefi i Liverpool dhe “të ndihmojë në zgjidhjet e tij” pasi përsëriti kundërshtimin e tij ndaj Superligës Evropiane.

Të Kuqtë janë një nga 12 klubet që pranojnë të bashkohen në garën e ndarë.

Në 2019, Klopp tha se shpresonte se nuk do të kishte kurrë një Super League. Ai foli para barazimit 1-1 në Premier League me Leeds dhe konfirmoi se mendimi i tij nuk kishte ndryshuar.

“Kam dëgjuar se do të jap dorëheqjen. Nëse kohët bëhen më të vështira kjo më bën edhe më të vendosur që do të qëndroj,” tha ai pas ndeshjes.

Nënkapiteni i Reds. James Milner ishte edhe më kritik ndaj turneut të ri – i cili ka kërcënuar të shkaktojë një përçarje në futboll.

“Nuk më pëlqen as pak dhe shpresoj të mos ndodhë,” i tha ai BBC Sport.

“Sistemi aktual ka punuar mirë për një kohë të gjatë. Ajo që e ka bërë atë të veçantë, atë që kemi bërë gjatë viteve të fundit, është se kemi fituar të drejtën për të fituar Ligën e Kampionëve dhe Premier League. Produkti aktualisht është shumë i mirë.

Ndërkaq, lojtarët e Leeds kishin veshur bluza duke thënë ‘Fitoje!’ pranë logos së Ligës së Kampionëve. Ata lanë fanellat në dhomën e zhveshjes së Liverpoolit në rast se donin të bashkoheshin në protestë. Kjo e zemëroi Klopp.

“Ne nuk ishim të përfshirë në proces,” tha ai pas ndeshjes. “Ne jemi ekipi, ne i veshim fanellat me krenari. Dikush ka marrë një vendim me pronarët në futbollin botëror që nuk e dimë saktësisht pse.

Ne jemi këtu, ne jemi fytyra e klubit dhe kur arritëm këtu tifozët e Leeds na bërtitën sikur ta merrnim ne vendimin.

Ndërsa Gary Neville perifrazon “Ju kurrë nuk do të ecni vetëm . Kjo tashmë duhet të jetë e ndaluar. Është himni ynë. Ne kemi të drejtë të këndojmë himnin tonë”.

Tifozët e disa klubeve protestuan jashtë Elland Road – duke përfshirë djegien e një këmishë të Liverpool – ndërsa tifozët e Reds shfaqën parulla që kundërshtonin lëvizjen në Anfield.

Një aeroplan fluturoi mbi fushën e Leeds duke shkruar ‘Jo Super League’.

Edhe Princi Wlliam, presidenti i Shoqatës së Futbollit, ishte ndër ata që shprehën kundërshtimin e tyre ndaj planit. /revista.one/