Astronautët e SpaceX ulen në oqean, pas fluturimit më të gjatë të NASA-s (video)

Astronautët e SpaceX ulen në oqean, pas fluturimit më të gjatë të NASA-s (video)

April 27, 2021 0

Ata u zhytën në oqean pas përfundimit të fluturimit në bordin e misionit Crew-1 të SpaceX  të NASA-s.  Ishin  astronautët Mike Hopkins, Soichi Noguchi, Shannon Walker dhe Victor Glover.  

Foto: SpaceX; NASA; Samantha Lee / Business Insider

Misioni i tyre, i quajtur Crew-1, riktheu zyrtarisht aftësinë e NASA-s për të nisur njerëzit në hapësirë ​​në një anije kozmike amerikane. Kjo ndodhte për herë të parë që nga ndalimi i fluturimeve të anijeve hapësinore në 2011. Fluturimet gjashtëmujore hapësinore kanë qenë rutinë për astronautët e NASA-s që niseshin me anijet kozmike ruse Soyuz. Por deri më tani, SH.B.A. kurrë nuk kishte kryer misione kaq afatgjata më vete.

Crew-1 është gjithashtu fluturimi i parë rutinë i SpaceX për NASA-n. Agjencia tashmë ka gati pesë misione të tjera Crew Dragon. I dyti, Crew-2, nisi katër astronautë të tjerë të Premten dhe arriti në stacion të shtunën në mëngjes.

Walker, Glover, Hopkins dhe Noguchi përshëndetën ardhjet e reja.  SpaceX ka dërguar njerëzit përsëri në Tokë nga stacioni hapësinor, – në një fluturim provë të ekuipazhit të quajtur Demo-2.

Udhëtimi i kthimit Crew-1 ishte planifikuar fillimisht për të Mërkurën, por NASA e vonoi atë pasi parashikoheshin erëra të forta në atë zonë.

I gjithë procesi i zbritjes dhe i uljes është i automatizuar. Komandanti i misionit i këshilloi astronautët Crew-1 të siguroheshin se “po qëndronin ne pjesën përpara kapsulës”.

Walker, Glover, Hopkins dhe Noguchi prisnin të hipnin në kapsulën “Resilience” dhe të mbyllnin kapakun e saj në 3:50 pasdite, të premten.

Nëse gjithçka shkonte mirë, “Resilience” pritej të kalonte natën duke orbituar Tokën dhe duke manovruar.

Nga atje, astronautët  e Crew-2 mund të ishin në një udhëtim me rreziqe.

“Unë do të thoja se ulja ishte më shumë e vështirë se ajo që prisnim unë dhe Doug”, u tha Behnken gazetarëve, pasi u kthye në Tokë nga bordi i anijes kozmike. “Unë personalisht isha i befasuar sa shpejt ndodhën ngjarjet.”

“Ndihej sikur ishim brenda një kafshe,” shtoi ai. /Marrë nga  Business Insider/

revista.one/