Barcelona: Arkitektura frymëzuese, ushqimi i shijshëm dhe jeta e pabesueshme e natës

Barcelona: Arkitektura frymëzuese, ushqimi i shijshëm dhe jeta e pabesueshme e natës

February 24, 2021 0

Barcelona është një nga qytetet më ikonike të Spanjës, i njohur për arkitekturën befasuese të Gaudí-t, një skenë të jetës së natës që lulëzon dhe një shëtitje piktoreske në plazh. Ju mund të shijoni udhëtimin tuaj përmes kuzhinës së pasur të Barcelonës që shërbehet natën vonë. Dashamirët e kulturës mund të kalojnë javë të tëra duke eksploruar muzetë dhe mrekullitë arkitektonike ditën, dhe duke vizituar disa nga klubet e natës më të bukura të Evropës. Dorëzohuni në stilin e jetës së qetë të kryeqytetit të Katalonjës duke shëtitur në lagjet e mrekullueshme të Barcelonës.

Godina më e famshme e Barcelonës është La Sagrada Familia, një kryevepër ende e papërfunduar nga Antoni Gaudí. Joshuni nga ndërlikimi i arkitekturës dhe lartësia mbresëlënëse, e mbështetur nga kolona me kthesë të dyfishtë. Nëse preferoni të vlerësoni punën e Gaudít larg turmave, vizitoni Palau Güell, më pak i njohur, por gjithsesi mbresëlënës. Pallati (një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s) është një shembull magjepsës i shkëlqimit të Gaudít, duke kombinuar inovacionin funksional me modelin e tij spektakolar të markës tregtare.

Edhe pse tapas e ka origjinën në jug të Spanjës, është një kuzhinë që përshtatet mirë me stilin e jetës së lehtë të Barcelonës. Poshtë rrugës historike Pasaje de la Paz, do të gjeni tapas bar Paz19 nga Sensi – një vend komod për të shijuar muzikë, kokteje dhe për të ndarë pjata të vogla. Renditni ushqime si brava patatas, midhje shafrani dhe ravioli tartufi për një vakt të shijshëm.

Lagja El Born është një zonë ku mund të shpëtosh  nga turistët – dhe një vend i shkëlqyeshëm për të shkuar në galeri duke shëtitur, duke bërë pazare, ose thjesht për të marrë një darkë të rastësishme. Shikoni në tregun e Santa Caterina dhe dyqanet eklektike, ndërsa shëtisni në Passeig del Born të rrethuar me pemë të Lagjes Gotike. Historikisht, kjo rrugë është vendi ku ndeshjet “jousting” u mbajtën në Mesjetë. Tani, El Born është një lagje e relaksuar. Aty ndodhet shtëpia e Muze e Picasso-s dhe galerive të shumta moderne të artit.

Barcelona mburret me kuzhinierë e saj të famshëm që e shndërrojnë ushqimin në art, si Artur Martínez, i cili drejton kuzhinën e virgjër në Aürt, e cila mori yllin e saj të parë Michelin këtë vit. Martínez dhe ekipi i tij gatuajnë pranë tryezës, duke shërbyer maksimumi për 15 persona. Shikoni kuzhinierët të përgatisin me kujdes çdo pjatë, duke përdorur piskatore për të vendosur mikro zarzavate sipër rosës së tymosur. Zgjidh koktejlin e verës. (Kush e dinte që porti i bardhë i thatë shkonte aq mirë me onion royale? Aürt e bëri!) Kalojeni mbrëmjen duke ndjekur 16 seanca, secili i përpunuar me përpikëri për t’ju çuar në një udhëtim kuzhinës që nuk do ta harroni kurrë.

Merrni një drekë pikniku, pastaj drejtohuni në Park Güell dhe vazhdoni të relaksoheni në lëndinat me bar dhe shihni pamjet e pabesueshme me pamje nga qyteti. Ndërsa disa atraksione në park kërkojnë një biletë të paguar, shumica e zonave në Park Güell janë falas. Ecni deri në tarracën kryesore dhe uluni në stolin e gjarprit të detit, i cili krijon enklava të vogla në kthesat e tij. Shtyllat magjepsëse të shkëmbinjve janë vendkalime për tu vizituar pas drekës tuaj.

Las Ramblas është një seri rrugësh të veshura me pemë dhe të mbushura me karaktere të gjalla. Shtegu për këmbësorë është plot lëvizje me aktorë rrugësh, tezgë lulesh dhe kafene buzë rrugës. Meqenëse shëtitorja është në zemër të qytetit, është një vend i shkëlqyeshëm për të qëndruar ndërsa jeni duke vizituar Barcelonën. Disa hapa nga La Boqueria  është tregu popullor në ajër të hapur i mbushur me ushqime të shijshme katalanase. Aty pranë do të gjeni Le Meridién Barcelona, një hotel modern. Qëndroni në një nga dhomat e tij me pamje nga Las Ramblas për të shijuar kaosin e shëtitores ndërsa rrufitni kafenë në pantofla.

Plazhet e Barcelonës janë të mbushura me restorante, banja dielli dhe një shëtitje në bord shpesh plot me njerëz, të vendosur përballë Mesdheut të thellë blu. Merrni një vend në një nga shumë “chiringuitos”, të cilët ofrojnë muzikë, ushqim dhe pije, dhe merrni pjesë në shfaqje.

Jeta e natës e Barcelonës është famëkeqe. Sigurohuni që të futeni në një festë, kështu që të mund të qëndroni zgjuar deri në orët e para të natës. Klubet dhe diskotekat nuk hapen deri në mesnatë, kështu që filloni me një darkë të vonë në një restorant hip si Z. Porter. Përveç shërbimit të biftekëve, restoranti ka një menu të gjerë sezonale të koktejeve dhe një DJ që luan muzikë vendase. Muzika bëhet më e zhurmshme ndërsa mbrëmja vazhdon, duke ofruar një tranzicion perfekt në një klub nate. Nuk jeni i sigurt ku ta përfundoni natën? La Terrrazza, një klub në ajër të hapur që mbikëqyr qytetin, është një favorit për një kohë të gjatë. /revista.one/