Rrëfimi i Priankës, aktores indiane që pushtoi Hollivudin

Rrëfimi i Priankës, aktores indiane që pushtoi Hollivudin

February 23, 2021 0

Kur karantina e qytetit dhe të gjithë vendit nisi pranverën e kaluar duke ndjekur trajektoren e shpërthimit të COVID-19, shumë prej nesh u zotuan të mundnin pandeminë. Disa blenë ushqime dietike nga paniku për të mbajtur regjimin e fitnesit të para koronavirusit; të tjerët gatuanin, bënin receta të reja dhe gatuanin ushqim pa fund. Priyanka Chopra Jonas kishte pritje të ngjashme sanguine për veten e saj. Por ndryshe nga shumë prej nesh, ajo pati sukses.

Ne jemi këtu për të diskutuar vitin e madh që Chopra Jonas ka përpara. Përveç publikimit të “Unfinished”, ajo po luante në “The White Tiger”, në janar në Netflix, të cilin ajo gjithashtu e prodhoi, dhe po debuton në markën e saj të kujdesit për flokët, “Anomaly”.

Chopra Jonas do ta mbyllë vitin me pjesën tjetër të Matrix, në Dhjetor, dhe do të fillojë të punojë për një komedi me miqtë Mindy Kaling, në vitin 2022. Por së pari, ne po flasim për diçka që na pengon si një pengesë para fytyrës, karantinën.

“Ishte një nga këto vendime karantine, për të cilat mund të isha penduar plotësisht, por unë luaj një shkrimtare të trishtuar në këtë film”, thotë Chopra Jonas, ndërsa rregullon balluket. “Nuk e di pse, por ndihem si shkrimtare e trishtuar”

Në fakt, Chopra Jonas nuk ishte e trishtuar kur po shkruante “Unfinished”. Ajo ishte plot me ide. Duke filluar nga marsi, ajo u largua në L.A me burrin e saj muzikant, Nick . Ishte një pushim i rrallë nga karriera midis Indisë dhe Los Anxhelosit, të cilën ajo e ka bërë për gjashtë vjet.

Për herë të parë që kur ishte 18 vjeç, Chopra Jonas papritmas e gjeti veten të punësuar dhe ajo donte ta përdorte kohën mirë.

Kështu që, Chopra Jonas raportoi dhe shkroi, duke iu drejtuar anëtarëve të familjes, duke përfshirë nënën e saj, Madhu dhe vëllain e saj më të vogël, Sid, për të ndihmuar në mishërimin e momenteve kryesore të jetës së saj. Ajo e përfundoi të gjithë dorëshkrimin deri në maj.

Ajo mund të provojë të shkruajë skenar – tani që mësoi se shkrimtarët nuk kanë pse të trishtohen. “Unë kam qenë gjithmonë e hipnotizuar nga  shkrimi,” thotë ajo. “Pasi kam shkruar kujtimet, ndihem pak më i sigurt për këtë. Unë dua që evolucioni im në mënyrë krijuese të jetë në hapësirën e shkrimit të skenarëve. ”

Burri i saj, nga ana e tij, vlerëson se çifti kaloi vetëm 100 ditë së bashku në 2019. “Të dy jemi të vetëdijshëm se viti i kaluar ishte vërtet sfidues [me COVID-19], por ne ishim në gjendje të ishim së bashku. Ishte një bekim dhe na krijoi një themel të mirë, ”thotë ai.

Dasma e tyre në fund të vitit 2018 solli një vëmendje fanatike të mediave. (Kush mund ta harrojë ndoshta unazën prej diamanti të prerë nga jastëku Tiffany prej 200,000 dollarësh, regjistrin e dhuratave Amazon, festimin shumëditor në Mumbai, Jodhpur dhe Delhi?) Tifozët indianë dhe aziatikë besojnë në fuqinë e veçantë të Chopra Jonas; është pjesë e arsyes pse ajo ka një bazë globale tifozësh me afërsisht 60 milionë ndjekës në Instagram, 27 milionë fansa në Tëitter dhe 118 milion rezultate në Google. Por disa audienca amerikane ende e nënvlerësojnë fuqinë e saj prej stari, pjesërisht për shkak të asaj se SHBA-ja ka në qendër vetëm Hollywood-in. Tani që puna e saj në Hollyëood po rritet edhe më shumë, ajo dëshiron që ndjekësit e saj të rinj të dinë se nga ka ardhur.

“Doja të përkujtoja 20 vitet e mia në industrinë e argëtimit”, thotë ajo për zgjedhjen për të shkruar për jetën e saj tani. “Unë jam 38 vjeç, dhe sapo po filloj punë aktive në një biznes tjetër argëtimi, në një vend tjetër, gjithçka përsëri.”

Chopra Jonas ka zvogëluar madhësinë e tranzicionit të saj, edhe pse asnjë aktor tjetër indian nuk ka dominuar me sukses si ne Bollywood ashtu edhe Hollywood – madje as yje më të mëdhenj në botë si Amitabh Bachchan, i ashtuquajturi Robert De Niro i Indisë. Pasi fitoi Miss India dhe Miss Ëorld në 2000 (pa ndonjë përvojë të mëparshme konkrete, mos harroni), ajo bëri debutimin e saj në Bollywood në 2003 në thrillerin spiun “The Hero: Love Story of a Spy”.

Statusi i zonjës kryesore ndoqi romancat Andaaz dhe Mujhse Shaadi Karogi, por pas një vargu filmash të rrafshët në mes të gjërave, Chopra Jonas u kthye në pjesë më të vogla me prapavija më interesante për të gjetur hapat e saj. Këto shfaqje me nuanca, përfundimisht i hapën rrugën  drejt Hollywood-it.

Ndërkohë, aktorja e kuptoi që do të duhej ta linte njeriun e famshëm të saj indian për ta bërë famën në Amerikë, në thelb duke filluar nga e njëjta shkallë, si një adoleshent me sy të mëdhenj që sapo mbërrin në LA. Por ky fakt nuk shkaktoi ankth ose keqardhje për veten – vetëm vendosmëri.

“Kur lexova një artikull të revistës tregtare në lidhje me AAC-në që më nënshkruante, thotë ajo-, ‘CAA Nënshkruan me Yllin e Parë të Bollywoodit.’ Ata as nuk e përmendën emrin tim,” kujton ajo. “Me atë titull, ndjeva se përgjegjësia e gjithë industrisë [Bollyëood] ishte mbi mua.”

Artikulli për të cilin ajo referohet është nga “The Hollywood Reporter” në 2012, kur Chopra Jonas ishte 29 vjeç dhe nuk kishte asnjë vepër në Sh.B.A për të cilën mund të fliste. (Pushimi i saj i madh, drama tresezonale ABC Quantico, nuk debutoi deri në vitin 2015.) Në atë kohë, Chopra Jonas po ndiqte një karrierë muzikore dhe vendosi të publikonte albumin e saj debutues ndërkombëtar,” In My City”, me Universal Music Group / Interscope dhe Desi Hits! Bashkëthemeluesi i Interscope Jimmy Iovine, i cili ishte përgjegjës për karrierën e hershme të Lady Gaga, Eminem dhe Tupac Shakur, ishte interesuar për Chopra Jonas, duke besuar se ajo kishte një famë botërore. Ai kishte të drejtë; kënga kryesore dhe videoja e albumit u nominua për dy Çmime Botërore të Muzikës në 2014.

Por u desh pak kohë që Chopra Jonas të gjente pozicionin e saj. Në “Unfinished”, Chopra Jonas kujton sa e pakëndshme ishte të filloje nga e para. Ajo duhej të prezantohej në një drekë para-Grammy të Roc Nation në 2012, ku asnjë media nuk do të shkruante për të, dhe kur ajo lansoi ​​këngën e saj debutuese, “In My City”, duke promovuar ndeshjen e futbollit të NFL-së të enjten në mbrëmje. Aty u takua me jo vetëm kritikën, por me mizorinë e komenteve raciste.

Nuk ishte hera e parë që ajo kishte dëgjuar komente të tilla. Ajo u ngacmua si adoleshente në Newton, Massachusetts, ku jetoi me familjen e saj të madhe gjatë shkollës së mesme; pjesa më e madhe e zemërimit i erdhi nga një vajzë me emrin Jenny (një pseudonim). Sot, Chopra Jonas ende nuk e kupton plotësisht se çfarë e bëri atë subjekt të talljeve të Jenny-t. “Në shkollën e mesme, ndihem sikur fëmijët që ishin pas meje. Unë mendoj se se ata vendosën që ata ishin më të fuqishëm se dikush tjetër – unë – dhe kur zgjedh dikë, kjo është për shkak se je i pasigurt “, thotë ajo. “Bullizmi u ndodh fëmijëve dhe të rriturve. Ndodh me pozicionet e pushtetit dhe të gjithë e kemi parë që abuzohet në mënyra të shumëfishta. “

Dy dekada më vonë, ajo pranon se në shkollën e mesme, “kjo ndikoi keq. Ndikoi në besimin tim; ndikoi se kush doja të isha. Ndihesha e ekspozuar, prej lëkurës time”

Hollywood-i në vetvete është një vend i ashpër, por Chopra Jonas ka pranuar që ajo bie në sy – dhe ky ndryshim nuk është një gjë e keqe. Ajo rrëfen një histori rreth pjesëmarrjes në një nga ceremonitë e saj të para të Emmy Awards pesë apo më shumë vite më parë: Ajo dhe komediani Aziz Ansari numëruan sa aziatikë të Jugut ishin në dhomë. “Ishin gjashtë. Vite më parë, ishim dy ”, kujton ajo. “Po shpërtheva. Por kjo është ajo që do të fitojë: talente dhe njerëz që duan të punojnë në industrinë e filmit, njerëz nga pjesë të ndryshme të botës. Unë nuk do të jem pëllumbeshë për hir të përfaqësimit. ”

Jonas e quan guxim superfuqinë e brendshme të gruas së tij. “nuk është kaq interesante sa që Pri ka qenë në gjendje të shmangë këtë linjë të fatkeqësisë reale në çdo hap, por pastaj ta rrotullojë atë në diçka për të cilën ajo mund të krenohet. Ajo gjithmonë ka gjetur frymëzimin për të ecur përpara, ”thotë ai.

Kokë më kokë, jo kokë në rërë, është mënyra se si ajo preferon të përballet me gjërat. “Unë jam si të gjithë të tjerët. Në mëngjes kur jam duke vozitur për në punë ose po pi kafe, po shfletoj Twitter, Instagram, lajmet, dhe kur më del emri, unë jam si të gjithë: Mirë, çfarë po thonë njerëzit? Si po ndihemi? ” Chopra Jonas pretendon të lexojë gjithçka në internet në lidhje me të – dhe burrin e saj. “Thjesht nuk reagoj ndaj saj ose nuk lejoj të ndikojë në mirëqenien time mendore”, thotë ajo.

Megjithëse Chopra Jonas poston fotografi intime të jetës së saj me Nick në rrjetet sociale, ajo thotë se “Unfinished” është vendi ku shfaqet e vërteta. “Unë e quaj librin si intervistë. Kam qenë në kaq shumë intervista në jetën time, por askush nuk e di se çfarë ka ndodhur mes tyre,” thotë ajo. “Unë nuk jam dikush që ndaj dobësitë e mia, frikën time. Dhe gjatë procesit të shkrimit të këtij libri – sepse kishte kaq katarsis – unë ndodh të shkoj në ato vende “. Përveç zbulimit të ngacmimit që pësoi si adoleshente, Chopra Jonas shkon në detaje për braktisjen që ndjeu, ndërsa ishte në shkollë me konvikt në moshën vetëm tetë vjeç. Ajo kujton se ishte e shqetësuar dhe e frikësuar, duke u hedhur në mes të natës dhe se si iu desh të lante shtratin. “E tmerrshme, e tmerrshme. Ende e nuhas atë, thotë ajo, duke mbuluar hundën dhe gojën”.

Kjo lëkurë e trashë, ajo aftësi për të lënë kohërat e vështira të rrokullisen dhe të lëvizin përpara, është një aftësi që ajo e ka zhvilluar që nga fëmijëria. Është një mësim që i dha babai i saj. “Përshtatja ishte diçka që e mësova shumë herët, sepse prindërit e mi lëvizën aq shumë. Çdo dy vjet, ne ishim në një qytet tjetër, ”thotë ajo. (Prindërit e saj, Ashok dhe Madhu, ishin të dy mjekë në ushtrinë indiane.)

“Ai do të më thoshte, ‘Ti e di, nëse mësuesi yt nuk të pëlqen në këtë shkollë, shkon në tjetrën . ‘Ai ia bëri jetën argëtuese dhe të patrembur për të provuar gjëra të reja.

Ramin Bahrani, drejtori i “Tigrit të Bardhë”, përjetoi bindjen e Chopra Jonas, ndërsa luftonte për rolin e Pinky Madam, pjesa e vetme kryesore femërore e filmit. Chopra Jonas, një lexuese e zjarrtë, kishte gllabëruar romanin fitues të Çmimit Booker nga Aravind Adiga në të cilin bazohet filmi, një ekzaminim i varfërisë dhe luftës së klasave në Indinë e sotme. “Nuk mund ta hiqja librin; më bëri të mos ndihem mirë, në siklet ”, thotë ajo. Kur mësoi se do të bëhej një film me Netflix, ajo menjëherë shkoi te agjenti i saj.

“E pyeta Priyanka-n nëse do të ishte e gatshme të lexonte pak me mua. Ishte një skenë që ishte e vështirë për njerëzit që po dilnin në audicion për atë rol dhe askush nuk mund ta zgjidhte atë. Ajo provoi diçka shumë të pazakontë që nuk mendoja se do funksiononte. “Unë u befasova nga një aktore e cila ishte në gjendje të gozhdonte për shkak të instinktit të saj.”

Skena për të cilën flet Bahrani është në filmin që ka të ngjarë që befasoi fansat amerikanë që e njohin Chopra Jonas për çmimin e saj më të lehtë, si Baywatch (2017) dhe Isn’t It Romantic (2019). Në vend që të ofronte efekte speciale të lulëzuara ose një histori dashurie, “Tigri i Bardhë” flet për tema që lidhen me aksesin dhe pushtetin.

Në të kaluarën, aktorja ishte e rezervuar të fliste për tema të tilla të diskutueshme. Si e sapoardhur në Bollywood, ajo u inkurajua të shihej dhe të mos dëgjohej. Dhe ndërsa Chopra Jonas nuk u pajtua kurrë me këtë nocion, ajo nuk donte që postimet në mediat sociale ose asistentët në intervista të hiqnin nga puna e saj aktuale. Por kjo nuk do të thotë që ajo nuk kishte ide të mëdha. “Babai im më thoshte,‘ Pavarësisht nëse bën diçka ndryshe nga mendimi yt, duhet të kesh një mendim. Gjithmonë duhet të kesh një mendim, ”- thotë ajo. “Ai nguliti mendimin e pavarur.”

Akoma, Chopra Jonas pranon se nuk i shprehu gjithmonë ato mendime si duhej. Në “Unfinished”, për herë të parë publikisht, ajo ndan pendimin e thellë që ka për promovimin e kremrave për zbardhjen e lëkurës, gjë që e bëri kur punonte ekskluzivisht në Bollywood. Megjithëse fushata e fundit përfundoi gati 10 vjet më parë, pjesëmarrja e saj është sjellë në mënyrë rutinore në diskutime rreth asaj se si zbardhuesit e lëkurës promovojnë kolorizmin dhe racizmin, një temë që arriti si një ethe në Amerikë verën e kaluar pas vdekjes së George Floyd, Ahmaud Arbery dhe Breonna Taylor. Përgatiti Revista One. /revista.one/