Francezi Grosjean mbyll karrierën në F1 me makinën kampione të Hamilton

Francezi Grosjean mbyll karrierën në F1 me makinën kampione të Hamilton

May 5, 2021 0

Romain Grosjean do të përfundojë kapitullin e fundit të karrierës së tij në Formula 1 duke drejtuar Mercedesin fitues të Lewis Hamilton.

“Gara” e 35-vjeçarit francez në F1 përfundoi para kohe. Kjo ndodhi sepse ai pësoi djegie të rënda në një përplasje në Grand Prix të Bahrainit nëntorin e kaluar.

Por Grosjean, i cili nuk ka drejtuar një makinë garash që nga aksidenti ku dëmtoi nofullën, do të marrë kabinën e Shigjetave të Argjendta 2019. Kjo është bisha e Hamiltonit e cila do të dalë në një provë. Mercedes e ka rregulluar posaçërisht për garën në Paul Ricard, në Francë më 29 qershor.

Ai gjithashtu do të bëjë një xhiro demonstrimi me makinën e Hamilton përpara Grand Prix francez, dy ditë më vonë.

Grosjean, i cili garoi në 179 gara dhe shënoi 10 podiume, tha: “Unë jam aq i ngazëllyer që hipi përsëri në një makinë F1.

Do të jetë një mundësi e veçantë për mua të drejtoj një Mercedes fitues të kampionatit botëror. Kjo do të jetë një përvojë unike”.

revista.one/