Granit Rushiti shpallet aktori më i mirë në Suedi për rolin në filmin “I am Zlatan”

Granit Rushiti shpallet aktori më i mirë në Suedi për rolin në filmin “I am Zlatan”

January 24, 2023 0

Aktori shqiptar, Granit Rushiti ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm për rolin në filmin “I am Zlatan”.

Rashiti ka fituar çmimin “Brumbulli i Artë” për ‘aktorin më të mirë’ në ceremoninë “Guldbaggen” të organizuar nga Instituti Suedez i Filmit.

“Unë jam Zlatan” është film që portretizon udhëtimin në botën e futbollit të futbollistit nga Suedia, Zlatan Ibrahimoviq, rol të cilin e luan Rushiti.

Aktori i ri çmimin ia dedikoi nënës së tij, duke thënë se ishte ajo që e mbështeti çdo herë.

“Kur më thirrën emrin, humba. Nuk e kuptoja. Është çmenduri, nuk mund ta imagjinoja”, ka thënë Rushiti pasi mori çmimin.

“I am Zlatan” u bë filmi suedez më i ndjekur në kinema në vitin 2022 me më shumë se 200,000 shikues.

Ky ishte çmimi i parë për të riun nga Mitorvica, për të cilin ky rol ishte gjithashtu përvoja e parë në industrinë e filmit.

22-vjeçari shkoi në Malmo gjatë adoleshencës, ndryshe nga ylli i futbollit, Zlatan, duhej të braktiste ëndrrat e tij për t’u bërë futbollist dhe tani po korr suksese në botë e filmit. 

Suksesit të tij i është gëzuar edhe vet futbollisti nga Suedia, Zlatan i cili e ka shprehur edhe në një postim në InstaStory.

“E dija”, ka shkruar “Zlatani në Instagram pas ceremonisë bashkangjitur me një foto të Rushitit.

22-vjeçari shqiptar ka treguar gjithashtu se është kontaktuar nga futbollisti i njohur, i cili e uroi për çmimin.

“Ishte mesazh i gjatë dhe i thellë dhe i ndier në zemër. Zlatani është i madh edhe si person. Mentaliteti i tij është krejtësisht ndryshe dhe do ta mbaj mesazhin me vete gjithë jetën. Ishte një mesazh shumë domethënës. E dua Zlatanin”, ka thënë Rushiti për mesazhin e futbollistit të Milanit.

“I am Zlatan”, i cili përshkruan edukimin dhe udhëtimin Ibrahimovic në botën e futbollit, u nominua në gjithsej gjashtë kategori në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Guldbagge”.

revista.one/