Hamilton feston polin e tij të 100-të në Spanjë

Hamilton feston polin e tij të 100-të në Spanjë

May 9, 2021 0

Shtatë herë kampioni i botës Lewis Hamilton u bë piloti i parë i Formula 1 që zuri 100 pozicione pole. Ai garoi për Mercedes në kualifikimet e Grand Prix të Spanjës të shtunën.

36-vjeçari tashmë ishte shumë më përpara se të tjerët në librat e rekordeve. Madje edhe ndaj kampionit të pensionuar të Ferrarit dhe shokun tjetër, shtatë herë kampion, Michael Schumacher. Ky është i dyti në listën e të gjitha kohërave si kryesues ne pole me 68 të tilla.

“Ndihem shumë modest, shumë mirënjohës. Jam në ekstazë, sikur të jetë e para ime”, tha Hamilton pas xhirove në Circuit de Catalunya të Barcelonës.

Max Verstappen i Red Bull u bashkua me britanikun drejtues të kampionatit, i cili ka një epërsi prej tetë pikësh pas tre garash, në rreshtin e parë me një kohë 0,036 sekonda më pas. Ishte një tjetër duel rrotë për rrotë. Valtteri Bottas u kualifikua i treti për Mercedesin, një javë pasi finlandezi mori polin në Portugali.

Poli i Hamiltonit vazhdoi një ecuri të jashtëzakonshme të dominimit të Mercedes, me kampionët që morën vendin e parë në çdo garë në qarkun Spanjoll, që kur Nico Rosberg tani i pensionuar, filloi në 2013.

“Mbështetja që kam, të punoja me këta njerëz, ka qenë një ëndërr për mua. Udhëtimi që kemi bërë ka qenë i pamasë”, tha Hamilton.

Vetëm pesë konstruktorë në historinë 71-vjeçare të sportit kanë grumbulluar 100 pole. Arritja e Hamiltonit e vë atë shumë më përpara se Red Bull, i cili si një ekip deri më tani ka menaxhuar 64 pole.

Hamilton, i cili mori polin e tij të parë me McLaren në 2007, kishte vendosur kohën më të shpejtë të një minute 16.741 sekonda me xhiron e tij të parë fluturuese të fazës finale.

U duk fillimisht  sikur Hamilton po lihej pas nga meksikani Sergio Perez, duke rrotulluar Red Bull përpara.

Perez u tha gazetarëve më pas se ai kishte qenë duke luftuar me dhimbje në shpatullën e tij të majtë që u përkeqësua ndërsa gara u shty me 10 minuta për të rregulluar barrierat.

Charles Leclerc i Ferrarit u kualifikua i katërti, i ndjekur nga Esteban Ocon i pesti për “Alpine” përpara spanjollit të Ferrarit Carlos Sainz.

Australiani Daniel Ricciardo do të renditet në vendin e shtatë për McLaren, një vend përpara Perez, me Lando Norris të McLaren që kualifikohet i nënti dhe spanjolli Fernando Alonso i 10-ti për Alpine.

Norris ishte më i shpejti në fazën e parë të kualifikimit, me Verstappen në krye në pjesën e dytë me një xhiro mahnitëse 1: 16.922.

Ndërkohë Hamilton bëri rregullime të vogla për të gjetur më shumë ritëm dhe bëri që makina “dembele” të kthehej siç donte përpara shkëmbimit të fundit.

“Koha është mjaft penguese këtu, sepse era ndryshon shumë”, tha Verstappen. “Por megjithatë mendoj se prova e dytë për ne këtu në këtë pistë ishte shumë e mirë sot. Ne e dimë që ata janë të vështirë për t’u mposhtur këtu, por duke qenë kaq ngjitur, unë mund të jem i lumtur.”

Asnjë pilot nuk ka fituar nga poli deri më tani këtë sezon, por qarku i Barcelonës shpërblen pozicionin më shumë. Këtu fituesi që vjen nga pol është bë raportin 22 herë në 30 gara, deri më tani.

Hamilton ka fituar atje pesë herë, përfshirë katër të fundit, dhe po ndjek fitoren e tij të tretë. Ky sezon është bërë një betejë mes tij dhe Verstappen.

23-vjeçari holandez triumfoi në debutimin me ekipin e tij në Barcelona në 2016, në moshën 18 vjeç, ku u bë fituesi më i ri i garave.

revista.one/