Ku kishte humbur Vedat Ademi? Ja ku vjen me “Kënga jonë”

Ku kishte humbur Vedat Ademi? Ja ku vjen me “Kënga jonë”

April 8, 2021 0

“Kënga jonë” mban titullin kënga e re e Vedat Ademit. Ajo është një baladë e zhanrit ‘rock’.

Muzika dhe produksioni janë realizuar nga Endrit Shani. Tteksti i këngës i është besuar Endrit Mumajesit.

Kënga ka tematikë dashurie. Këtij konteksti i është përshtatur edhe skenari i filmit.

Ndërkaq, kompozitori i këngës, Endrit Shani, është njëkohësisht protagonist në klipin “Kënga jonë”.

Ana vizuale i është besuar produksionit nga Shqipëria, Pro Video.

Ademi është një këngëtare i zhanrit Rock & Pop.

Në vitin 2007, ai paraqitet ne Topfest 4, me këngën ‘Më mashtruan sytë’, me te cilën arrin deri ne natën finale. Kënga u kthye në hit. 

Në vitin 2010 në edicionin e 7-të të festivalit prestigjoz “Top Fest” me këngen “Koha s’kthehet” ku pati mjaft sukses.

Më vonë në vitin 2010 ai merr pjesë sërish ne festivalin madheshor “Kënga Magjike” me kenge “Yjet sbien shpesh” ku arrin deri ne finale duke rrembyer keshtu cmimin “Best Rock” 

Ne 14 shkurt 2011 Vedati publikon albumin e tij te pare ‘Koha s’kthehet’,

Ai paraqitet serish ne festivalin “Kënga Magjike” ne vitin 2011. Ishte nje duet me kengetarin e njohur Pirro Cako me kengen “Buje vetem buje”. Ata arrijne deri ne finale duke rrembyer Cmimin e dytë.

Në 16 dhjetor 2013 ai publikoi videoklipin e këngës “Vetëm ti”,dedikuar djalit të tij.

Ne prill 2014, Vedati publikon “Hapat e mi”, ne bashkepunim me reperin Capital T.

Këngëtari nga Mitrovica ka kohë që është shpërngulur nga Shqipëria në ShBA.

/revista.one/