Pas Eurovizionit kthehet në luftë/ Lideri i “Kalush Orchestra” i jep puthjen e lamtumirës të dashurës së tij

Pas Eurovizionit kthehet në luftë/ Lideri i “Kalush Orchestra” i jep puthjen e lamtumirës të dashurës së tij

May 15, 2022 0

Lideri i Kalush Orchestra, Oleg Psiuk i cili fitoi mbrëmë (e shtunë) konkursin e këngës në Eurovision, i dhuroi një puthjen e lamtumirës të dashurës së tij për t’iu bashkuar vijës së parë në luftën e Ukrainës.

Psiuk, drejtuesi i grupit popullor rap, u fotografua duke përqafuar të dashurën e tij Oleksandra jashtë hotelit të tij në Torino të Italisë sot (e diel), ndërsa ai u largua për të iu bashkuar Mbrojtjes së Ukrainës nga pushtimi rus.

I veshur me kapelën e tij rozë dhe me një çantë shpine, gjërat e Psiuk u vendosën në një taksi gati për t’u nisur për në aeroport.

Mbrëmë, presidenti Zelensky u zotua të mbajë Eurovisionin në Mariupol vitin e ardhshëm, pasi një mbështetje të madhe nga publiku evropian e shtyu Ukrainën drejt fitores.

Vendi i shkatërruar nga lufta përfundoi me 631 pikë, ndërsa Britania e Madhe përfundoi e dyta me 466 pikë. Spanja përfundoi e treta me 459, ndërsa Suedia e katërta me 438 pikë.

Volodymyr Zelensky shpejtoi për të përshëndetur fitoren – dhe madje u zotua të zhvillojë konkursin e vitit të ardhshëm në Mariupol, pavarësisht se qyteti ishte i rrethuar nga forcat ruse, shkruan DailyMail.

“Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën. Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovisionin. Për herë të tretë në historinë e saj dhe, besoj, jo e fundit. Ne do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovisionit në Mariupol të Ukrainës. E lirë, paqësore, e rindërtuar. Falënderoj Orkestrën Kalush për këtë fitore dhe të gjithë ata që na dhanë votat tuaja. Jam i sigurt se tingulli i fitores në betejën me armikun nuk është i largët. Lavdi Ukrainës”, tha presidenti ukrainas.

Rezultatet e Eurovisionit janë një mesazh sfidues për Vladimir Putinin, pasi suksesi i Ukrainës u pasua nga Mbretëria e Bashkuar.

Britania, një aleate e vendosur e Ukrainës së Zelenskit gjatë pushtimit rus, pothuajse arriti një fitore shokuese pasi kryesoi për pjesën më të madhe të natës, përpara se të mposhtej në fund.

Në të kundërt, Gjermania dhe Franca, liderët e të cilëve janë kritikuar se nuk janë mjaft të ashpër ndaj agresionit të Rusisë, ishin dy vendet e fundit të vendosura në garën e këtij viti.

Duke folur për fitoren e grupit këtë mbrëmje përmes një konference për shtyp të drejtpërdrejtë, këngëtari Psiuk tha: ‘Dëshirojmë të falënderojmë të gjithë që votuan për Ukrainën – kjo fitore do të thotë shumë për ne. Kjo fitore do të ngrejë shpirtrat dhe do të çojë në më shumë fitore në të gjitha frontet’.

Psiuk tha gjithashtu se grupi do të festojë fitoren e tyre në Eurovision ‘pas luftës’, duke shtuar: ‘Njerëzit po vriten në luftë ose luftojnë në luftë ose humbasin punën e tyre në Ukrainë, nuk është në të vërtetë koha më e mirë për festime’.

“Kultura jonë është nën sulm. Ne donim t’i prezantonim botës muzikën tonë mbrëmë. E shkrova këngën e Eurovisionit për nënën time para luftës – por më pas, ajo filloi të merrte një kuptim tjetër për njerëz të ndryshëm. Po kthehem në shtëpi pasi drejtoj një organizatë vullnetare që ndihmon refugjatët me ushqim, strehim dhe mjekim. Unë do të vazhdoj ta bëj këtë. Ne do të presim Eurovisionin në një Ukrainë të sapondërtuar dhe të lumtur”, tha këngëtari i grupit.

Fituesit e grupit folk-rap Kalush Orchestra dha një interpretim emocional të këngës së tyre Stefania, e cila është bërë një himn lufte për Ukrainën gjatë pushtimit.

Kalush Orchestra ishte favorite për të fituar mes pushtimit të vendit të tyre nga Vladimir Putin, ndërsa Rusia dhe Bjellorusia u ndaluan të konkurronin këtë vit.

Kënga e grupit, “Stefania”, u shkrua si një homazh për nënën e këngëtarit, por është shndërruar që nga pushtimi rus më 24 shkurt në një himn lufte.

Banda prej gjashtë anëtarësh, tërësisht meshkuj, mori leje speciale për t’u larguar nga vendi për të përfaqësuar Ukrainën dhe kulturën ukrainase në konkursin muzikor. Një nga anëtarët fillestarë qëndroi për të luftuar dhe të tjerët janë planifikuar të kthehen sapo përfundojë konkursi.

Ndërkohë, janë shfaqur imazhe rrëqethëse të talljeve mizore të skalitura në anën e bombave ruse të destinuara për Mariupol , pas suksesit të Ukrainës në konkursin e këngës në Eurovision.

Kalush Orchestra e Ukrainës, e cila arriti të fitojë duke dhënë një interpretim emocionues të këngës së tyre “Stefania”, bëri një lutje gjatë fjalimit të fituesve duke i bërë thirrje Evropës që të ofrojë ndihmë të mëtejshme dhe të evakuojë ushtarët ende të bllokuar në qytetin port jugor të qytetit. Punimet e çelikut Azovstal.

“Unë ju kërkoj të gjithëve, ju lutemi ndihmoni Ukrainën, Mariupol. Ndihmoni Azovstal, tani”, tha Oleh Psiuk.

Por këtë mëngjes, fotot e postuara në Telegram nga kanali pro-Kremlinit dhe pro-luftës FighterBomber treguan predha ruse me mesazhe që tallnin thirrjen e grupit për ndihmë, disa orë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u zotua të mbajë Eurovisionin në Mariupol vitin e ardhshëm.

‘Ashtu siç kërkove ti, Kalusha! Për Azovstal”, thuhej në mesazhe.

revista.one/