Bien shifrat e COVID, shënohen vetëm 2 viktima dhe 179 raste të reja

Bien shifrat e COVID, shënohen vetëm 2 viktima dhe 179 raste të reja

April 16, 2021 0

Në 24 orët e fundit është shënuar një rënie e ndjeshme e numrit të viktimave dhe të infektive nga COVID. Gjatë ditës së sotme janë shënuar 2 viktima nga COVID dhe 179 raste të reja. Rënie ka pasur edhe pacientët që po trajtohen në spitalet COVID. Në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 182 pacientë

Nga 2652 testime të kanë rezultuar pozitivë 179 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 38 raste në Tiranë, 16 në Fier, 12 në Gjirokastër, 11 në Durrës, 10 në Korçë, 9 në Shkodër, nga 8 raste në Vlorë, Gramsh, 6 në Skrapar, etj.. 

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19:  2 qytetarë nga Tirana, të moshave 82 – 85 vjeç.  

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 182 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 587 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 100,600 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Prill 2021)

Raste të reja ditore        179

Të shëruar në 24 orë     587

Të shtruar në spitale      182

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore    2652

Testime totale  602,322

Raste pozitive 129,307

Raste të shëruara    100,600

Raste Aktive  26,370

Humbje jete     2,337

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë     19031

Fier     2241

Durrës   1131

Gjirokastër  981

Shkodër    916

Korçë   712

Vlorë    504

Dibër    327

Kukës      282

Elbasan    198

Lezhë   25

Berat    22

/Revista.one//