Fituesit më të mëdhenj të çmimeve Golden Globe 2021

Fituesit më të mëdhenj të çmimeve Golden Globe 2021

March 1, 2021 0

Fituesit më të mëdhenj të Globeve të 78-të të Artë ishin “Nomadland” dhe ” Borat Subsequent Moviefilm.”.

Të dy filmat fituan çmime për fotografinë më të mirë; “Nomadland” për kategorinë e dramës dhe “Borat Subiefent Moviefilm” për komedinë dhe divizionin muzikor.

Ndër arritjet e dukshme të natës, Chloe Zhao, regjisorja e “Nomadland”,  që u bë gruaja e parë që fitoi çmimin e regjisorit më të mirë që nga viti 1984, kur Barbara Streisand siguroi një çmim për “Yentl”.

Pavarësisht se nominimet për aktorët dhe kineastët me ngjyrë ishin të pakta, fituesit nuk ishin në mungesë. John Boyega, Daniel Kaluuya, Andra Day dhe i ndjeri Chadwick Boseman, u nderuan të gjithë për punën e tyre gjatë ceremonisë së të dielës.

Për më tepër, Jon Batiste siguroi një fitore më të mirë së bashku me Trent Reznor dhe Atticus Ross. “Soul” mori çmimin për filmin më të mirë të animuar, duke u dhënë trofetë bashkë-regjisorëve Kemp Powers dhe Pete Docter.

Për çmimet televizive “Schitt’s Creek”, “Queen’s Gambit” dhe “The Crown” dominuan në kategoritë e aktrimit dhe serialet më të mira. /revista.one/