Goli mahnitës i portierit në minutën e fundit shpëton Liverpool

Goli mahnitës i portierit në minutën e fundit shpëton Liverpool

May 17, 2021 0

Alisson Becker, portieri i 6-të që shënon gol në Premier League

Portieri brazilian Alisson Becker shpetoi sezonin e Liverpoolit të dielën, me një gol mahnitës, në minutën e 95-të. Ky ishte goli i parë nga një portier i Liverpoolit.

Liverpool-it  i duhej të mposhtte West Brom për të pasur shpresë që të futet në katërshen më të mirë të Premier League. Për t’u kualifikuar keshtu për në sezonin e ardhshëm të Champions League.

Rezultati ishte barabazim 1-1 kur po kalonin katër minutat e kohës shtese. Një sezon jo i mire dukej se po shkonte drejt një përfundimi zhgënjyes.

Por Alisson la zonen për t’u bashkuar me shokët e skuadrës në sulm. Liverpool përgatitej për të marrë një këndore të fundit.

Ai ndoqi krosimin e Trent Alexander-Arnold dhe me një goditje me kokë të pabesueshme i dha ekipit të tij një fitore 2-1.

Shokët e skuadrës u hodhen nga gezimi dhe mbuluan. Alisson ishte në lot.

I pyetur pas ndeshjes, ai u emocionua, ndërsa i erdhi ne kujtese babai i tij të ndjerë. Jose Agostinho Becker vdiq në Brazil në fillim të këtij viti.

“Futbolli është jeta ime. Shpresoj se ai ishte këtu për ta parë atë gol. Por jam i sigurt se ai e ka parë atë me Zotin në krah dhe duke festuar.”

Fitorja e çon Liverpoolin një afer Chelsea-t, të vendit të katërt, dhe tre pike larg Leicester City të vendit të tretë. Me Chelsea dhe Leicester që do të luajtur perballe njëri-tjetrit të Martën, në raundin e parafundit të sezonit, Liverpool kishte shpresa, nëse fitonte tre ndeshjet e saj të fundit. Do të kishte një shans shumë të mirë për të përfunduar në një nga ato vendet kryesore, në katër të parët.

Portieri i Brazilit u bë i gjashtë që shënon në Premier League, kur goditi me kokë.

Këtu, hedhim një vështrim në pesë rastet e mëparshme që një portier ka shënuar gjatë aksionit në Premier League.

Peter Schmeichel

Schmeichel u bë portieri i parë që shënoi në një lojë të Premier League në 2001 në një humbje 3-2 për Aston Villa në Everton. Ish-ylli i Manchester United shenoi golin e dytë të Villa në minutën e 90, por ishte tepër vonë për të ndikuar në rezultat. Schmeichel shënoi 13 gola mbresëlënës në karrierën e tij – më i famshmi i tij ishte barazimi i Manchester United në barazimin e Kupës UEFA kundër Rotor Volgograd në 1996.

Brad Friedel

Në shkurt 2004, Friedel shënoi një gol për Blackburn nga loja e hapur në minutën e 90-të të humbjes së ekipit të tij 3-2 në Charlton.

Paul Robinson

Robinson shënoi në fazat përmbyllëse të fitores 3-1 të Tottenham ndaj Watford në 2007 me një goditje të lirë 75 jardë nga porta. Topi kërceu përpara portierit të Hornets, Ben Foster dhe kaloi mbi kokën e tij duke u futur në rrjetë.

Tim Howard

Howard goditi nnga nje largesi e çuditshme prej 101 jardësh për Everton gjatë humbjes së tyre 2-1 ndaj Bolton në 2012. Amerikani e shtyu topin në fushë nga zona e tij e penalltisë dhe shikoi se gjuajtja e tij e ndihmuar nga era kërceu një herë mbi numrin e kundërt Adam Bogdan në fundi tjetër. Howard tha më vonë se ai kishte refuzuar të festonte për respekt për shokun e tij portier.

Asmir Begoviç

Begoviç shënoi për Stoke pas vetëm 13 sekondash pasi nisik ndeshja e tyre kundër Southampton në 2013. Me një erë të fortë që frynte nga prapa portës së tij Begovic lëshoi ​​një goditje të gjatë përpara, mbrojtësi Dejan Lovren lejoi që topi të kërcej dhe ai mori ritmin para se të binte mbi Artur Boruc dhe në rrjetë.

revista.one/