Lewis Hamilton dhe Max Verstappen përshëndeten me respekt pas betejës në pistë

Lewis Hamilton dhe Max Verstappen përshëndeten me respekt pas betejës në pistë

May 4, 2021 0

Lewis Hamilton dhe Max Verstappen kanë përshëndetur garën e vështirë, por të ndershme. Kështu është karakterizuar rivaliteti i tyre i ngushtë deri më tani, në një sezon mjaft konkurrues të Formula 1. Të dy pilotët, edhe një herë shkuan kokë më kokë në Grand Prix të Portugalisë të dielën. Hamilton ka dalë në krye pasi kishin luftuar rrotë më rrotë. Të dy pilotët shprehën një respekt dhe besim të ndërsjellë për njëri-tjetrin që ka përcaktuar edhe marrëdhëniet e tyre garuese.

Në Autódromo Internacional do Algarve, Hamilton dhe Verstappen garuan fort me njëri-tjetrin për garën e tretë radhazi këtë sezon. Me Hamilton në vendin e dytë pas shokut të tij të skuadrës Mercedes, Valtteri Bottas, Verstappen bëri një rifillim të shkëlqyeshëm pas një periudhe sigurie te makinës, duke kapërcyer Hamilton dhe duke e kaluar atë në pjesën e jashtme përmes një kthese. Pastaj, kur shoferi holandez bëri një gabim të vogël, disa xhiro më vonë, Hamilton u gjend aty, duke kaluar në të njëjtën mënyrë rivalin e tij përmes një kthese dhe duke e bërë atë të ngjitet duke mbajtur vijën deri në mbarim të kthesës në formë treshi. Të dyja lëvizjet ishin të vështira, garë me bërryla, por të drejta dhe të pranuara si të tilla nga të dy shoferët.

“Ka qenë vërtet interesante, veçanërisht kur garoni me një pilot dhe e dini që mund të shkoni në kufirin absolut”, tha Verstappen për konkurrencën e tyre të ngushtë këtë sezon. “Unë mendoj se ju mund t’i besoni njëri-tjetrit vetëm për të garuar shumë fort. Kjo është me të vërtetë e bukur, sepse mund të shihni në tre garat që kemi pasur, kanë qenë vërtet afër njëra-tjetrës, por të paparashikueshme. Lewis kurrë nuk ka ndjerë diçka si: ‘Oh, ne do të përplasemi’, apo diçka tjetër. Unë gjithmonë kam besim të plotë te Lewis, që të dy i japim hapësirë ​​të mjaftueshme njëri-tjetrit. ”

Hamilton është mundur në kampionatin F1 vetëm një herë në shtatë sezonet e kaluara. Ishte mundur nga shoku i tij i skuadrës Mercedes në atë kohë, Nico Rosberg. Marrëdhënia e tyre në ekip ishte aggravuar disi dhe ishin shënuar disa përplasje në pistë. Dukej se kishin pak respekt për njëri-tjetrin gjatë garës. Kampioni i botës, megjithatë, nuk ka ndjerë asgjë të ngjashme deri më tani me Verstappen. Ai pret që gara e tyre të jetë intensive, por sportive. Të mbahet ngritur beteja, siç duket tani e mundshme, të shtrihet në të 20-të garat e mbetura nga 23 që ka sezoni.

“Mendoj se është natyrshëm e respektueshme dhe mendoj se të dyja garat janë shumë, shumë të vështira, por të drejta. Kjo është ajo që i bën garat e shkëlqyera dhe pilotët të shkëlqejnë. Unë mendoj se ne do të vazhdojmë ta mbajmë garën të pastër dhe në limite, por mendoj se asnjëri prej nesh nuk ka një plan për t’u afruar më shumë sesa kemi qenë”, tha Verstappen.

Hamilton dhe Mercedes kanë kthyer rezultatet e papritura të suksesshme në këto tre gara hapëse. Kur Red Bull dukej se do të ishte përfundimisht përpara gjatë testimit, gjithçka ndryshoi. Ndërkohë, Hamilton,  po udhëheq kampionatin e pilotëve, ashtu edhe të konstruktorëve. Hamilton kryeson , i ndjekur nga Verstappen me tetë pikë në kampionat. revista.one/