Ndryshon atmosfera në Ferrari, Leclerc: Do të kthehemi tek më të mirët

Ndryshon atmosfera në Ferrari, Leclerc: Do të kthehemi tek më të mirët

March 15, 2021 0

Ferrari ra në vendin e gjashtë në kampionat në vitin 2020 – përfundimi i tyre më i keq që nga viti 1980 – dhe ata dështuan të fitojnë një garë për herë të parë që nga viti 2016, ndërsa shoku i ekipit të Leclerc, Sebastian Vettel drejtoi tërë sezonin duke ditur se do të ishte i fundit për të me ekipin , i cili do të zgjidhte në maj të vitit 2020 për të lëvizur për Sainz për ta zëvendësuar atë për 2021.

Duke pasur parasysh pritjet e tyre për sukses, Leclerc tha gjatë testimit para-sezonal se atmosfera ishte e veçantë në Ferrari vitin e kaluar, por gjërat padyshim që po duken më mirë për 2021.

“Unë mendoj se në fillim kishte një atmosferë të çuditshme, në fillim në vitin 2020 kur kuptuam realitetin e gjërave që ishte shumë më keq sesa prisnim dhe kishte një kohë kur nuk ishte e shkëlqyeshme. Por shumë shpejt, mentaliteti ndryshoi dhe kishte një motiv të madh për të provuar dhe për t’u kthyer atje ku duam të jemi, ”shpjegoi ai.

Një faktor tjetër në perspektivën më pozitive të Ferrarit është ardhja e Sainz nga McLaren, me Leclerc duke ndarë disa fjalë të mira për shokun e tij.

“Epo, së pari, ai është një djalë i shkëlqyeshëm; unë mendoj se kurrë nuk kam kaluar aq kohë sa kam bërë me të para se të filloja sezonin ashtu si kam bërë me shokët e tjerë të ekipit, kështu që po, ne po vazhdojmë shumë, shumë mirë dhe duke punuar mirë së bashku, ”shpjegoi Leclerc.

“Carlos po sjell përvojë edhe nga ekipe të tjera që është shumë interesante dhe kjo na jep rrugë të reja për të eksploruar,” shtoi ai. “Pra, kjo është shumë interesante, por unë mendoj se mentaliteti i vetë ekipit është ende aq i motivuar sa vitin e kaluar, dhe [ne jemi] vërtet të gatshëm të shtyjmë që të kemi ditë më të mira së shpejti.

“Ai është gjithashtu i talentuar dhe është interesante të shohësh të dhënat tani që ai ka në makinë dhe duke i krahasuar ato, edhe nëse janë mjaft të vështira sepse kushtet ndryshojnë mjaft nga mëngjesi në pasdite.

“Por ka gjëra interesante për të parë, mezi pres të jem në makinë në të njëjtën kohë me të për t’i krahasuar siç duhet.”

Por pavarësisht nga fakti se ata po shkojnë mirë deri më tani, Leclerc zbuloi se çifti do të jetë i lirë të luftojë me njëri-tjetrin në rrugën e duhur këtë sezon, kur ai u pyet nëse do të merrte rolin e liderit të ekipit këtë sezon. Piloti Monegasque ka kaluar dy vjet në Ferrari por Sainz, ka kaluar gjashtë sezone në F1.

“Epo në fund kam kaluar më shumë kohë në Ferrari sesa Carlos, kështu që kam më shumë përvojë me Ferrari,” tha Leclerc. “Unë nuk mendoj se ka një udhëheqës të qartë dhe mendoj se [Drejtori i Ekipit] Mattia [Binotto] e bëri të qartë, por kjo është mirë”.

“Unë jam këtu në Formula 1 për të luftuar me më të mirët dhe mendoj se Carlos është jashtëzakonisht i talentuar dhe ne do ta shtyjmë njëri-tjetrin në rrugën e duhur – por siç përmendi ekipi, nuk ka një numër të qartë një ose numër dy”.

Kjo krijon një betejë emocionuese brenda ekipit për garën e parë të sezonit, por a do ta shohim Ferrarin të kthehet në më të mirën e tyre? Ne duhet të marrim një ide kur Bahreini pret Grand Prix-in e parë të 2021, në fund të marsit.

/revista.one/