Netflix anulon serialin “La Casa de Papel”, do të jepej në maj 2021

Netflix anulon serialin “La Casa de Papel”, do të jepej në maj 2021

April 22, 2021 0

Anulohet seriali ‘La Casa de Papel’, nuk do vijë në maj. Sezoni i 5-të i Money Heist ishte paralajmëruar se do të jetë në Netflix, por bazuar në mënyrën e renditjes, ka disa ndryshime.

Siç duket duhet të presim për të parë sezonin e ri të serialit origjinal. Netflix përmendi se La Casa de Papel, do të jetë në Netflix në fund të vitit 2021.

La casa de Papel ndryshe i njohur si Money Heist (spanjisht: La casa de papel ose The Paper House) është një serial televiziv spanjoll që u krijua nga Álex Pina dhe u transmetua nё televizionin spanjoll Antena 3. Seriali është një seri e kufizuar që transmetohet për një sezon në dy pjesë. Ky u shfaq më 2 maj 2017 me dy pjesë të transmetuara dhe një pjesë të tretë të ardhshme. Yjet e serialit janё Ursula Corberó, Itziar Ituño, Álvaro Morte, Paco Tous, Pedro Alonso dhe Alba Flores.

Më 25 dhjetor 2017, pjesa e parë u bё premierë ndërkombëtare në Netflix, edhe pse pjesa u redaktua në 13 episode në vend të numrit origjinal të nëntë episodeve. Netflix lëshoi pjesën e dytë të sezonit ndërkombëtar më 6 prill 2018 dhe redaktoi gjashtë pjesët e mbetura në nëntë episode].Më 18 prill 2018, Netflix rinovoi serinë për një pjesë të tretë që pritej të lancohej në 2019.

Subjekti

Një njeri misterioz, i cili shkon me emrin El Profesor (“Profesori”), ka planifikuar çdo detaj në hollësi që të ndodhë grabitja më e madhe në histori të njerëzimit, . Për të përmbushur planin ambicioz, ai rekruton një bandë prej tetë personash me aftësi të caktuara që nuk kanë asgjë për të humbur. Qëllimi është të hyjë në njё fabrikё parash në Spanjë dhe të shtypin para në vlerë prej 2.4 miliardë euro.

Muzika Kënga Italiane antifashiste “Bella ciao” këndohet shumë herë gjatë gjithë serisë. Karakteri Tokio rrëfen se, “Jeta e Profesorit ka lëvizur rreth një ideje të vetme: Rezistenca. Gjyshi i tij, i cili kishte luftuar kundër fashistëve në Itali, i mësoi atij këngën dhe ai na mësoi.”  Kënga luhet edhe në momente të tjera emblematike, të tilla si kur hajdutët kanë sukses në ikjen e tyre nga Banka-si metaforë për liri.

revista.one/